Veľkosť prsteňa
Ako zistiť potrebnú veľkosť prsteňa?
Pri kúpe prsteňa je dôležitý výber vhodnej veľkosti šperku. Nie je však jedno, či si šperk kupujete pre seba, alebo ho kupujete do daru a chcete ním obdarovaného prekvapiť.
Prsteň kupovaný pre seba
Pokiaľ kupujete šperk pre seba a priamo v predajni, predajca Vám dá vyskúšať meracie krúžky na základe ktorých určí veľkosť prsta. Človek, ktorý pracuje v zlatníctve má odhad veľkosti viac menej „v oku“, takže je tiež možné, že Vám dá vyskúšať náhodný prsteň a podľa neho určí veľkosť.
Ak sa rozhodnete kúpiť si prsteň cez internet, zistenie veľkosti prsteňa zostáva na Vás. Existuje však niekoľko spôsobov, ako potrebnú veľkosť ľahko zistiť.
Jednou z možností je zmerať veľkosť pomocou papiera:
Vystrihnite dlhší kúsok asi 4-5 mm širokého papierika. Obtočte papierik okolo prsta, ktorý chcete merať. V mieste, kde sa papierik spojí, urobte čiarku (viď. obrázok dole). Papierik priložte k pravítku a zmerajte vzdialenosť medzi začiatkom papierika a urobenou čiarkou.
Vzdialenosť 52 mm zodpovedá veľkosti prsteňa 52.
Kto má na prstoch väčšie kĺby mal by brať ohľad aj na to, aby prsteň cez kĺb prešiel.
Ďalšou možnosťou je zájsť do kamenného obchodu so šperkami a prst si dať odmerať. Táto možnosť je jednoduchá, ale nie je isté, že sa Vám predajcovia potešia.
Medzi metódy merania veľkosti prsteňa patria aj tabuľky priemerov. Pri ich využití stačí zmerať priemer prsteňa, ktorý Vám je dobrý a na základe priemeru jednoducho vyčítate z tabuľky veľkosť.
Prsteň kupovaný do daru
Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť šperk do daru, zistenie veľkosti prsteňa je trošku náročnejšie. Predsa len omotávať prst papierovým prúžkom človeku, ktorému chcete kúpiť prsteň ako prekvapenie by až také nenápadné nebolo. Čo teda v prípade, ak sa rozhodnete prekvapiť napríklad priateľku/priateľa?
Pri zisťovaní veľkosti by Vám veľmi pomohlo, keby ste sa dostali k nejakému starému, odloženému prsteňu, ktorý Vaša polovička už nenosí, hoci viete, že na veľkosť je určite dobrý. V takomto prípade využijete možnosti, ktoré sme uviedli v prvej časti a to buď tabuľky priemerov, alebo nakreslených meracích krúžkov.
Pokiaľ sa k prsteňu dostanete len na chvíľu, vyskúšajte si ho na niektorý prst a snažte sa zapamätať si pokiaľ Vám prsteň na prst vyšiel, prípadne na koľko asi odstával od prsta. Následne (keď budete bez partnera) využite metódu meracích prúžkov. Tento spôsob nie je 100%, ale určite budete bližšie k správnej veľkosti, ako keby ste na to šli „od oka“.
Všetky užitočné informácie, ako aj potrebné makety na meranie veľkostí prsteňa nájdete na našej stránke.
A keď už zistíte tú správnu veľkosť, vyberte si z našej širokej ponuky dámskych a pánskych zlatých prsteňov.
Na záver ešte jedna dôležitá informácia pre pánov:
Nie, Vaša polovička pravdepodobne nemá takú veľkosť prsta ako je Váš malíček! :) V obchode sa najčastejšie totiž stretávame pri otázke: „Akú veľkosť prsteňa asi potrebuje Vaša partnerka?“ s odpoveďou „Neviem, asi ako môj malíček“. A to odpovedajú páni bez ohľadu nato, či majú 60kg, alebo 160kg.